Tamamlanmış inşaatlarda zemine döşenen parkelerin altına uygulanan akustik yalıtım sistemine parke altı ses yalıtımı denir. Parkeler, zemini daha hoş göstermek, mekanı daha sıcak tutmak için uygulanır. Yapıların zeminine sonradan eklenen parkeler yapıları gereği ses oluşturur. Kauçuk mantar şilte veya akustik şilte uygulamalarıyla ses yalıtımı sağlanır. Ses yalıtımı için kullanılan parke altı malzemeleri, parkenin döşenme düzenini bozmazlar.

Plaka ve rulo olarak satılan malzemeler özel olarak kesilerek alınır. Rulo olanlar daha fazla talep görmektedir. Parke altına uygulanan ürünler, piyasada şap altı ses izolasyon malzemeleri olarak da biliniyor. Parkelerin altına yapılacak döşeme 10 mm’ye kadar çıkabilir. Parke uygulamasından önce ses yalıtım malzemelerinin döşenmesi gerekir.

Vinil kaplamaların altına da uygulanır. Vinil kaplamaların altına yapılacak döşemede bütün teknik şartlara uyulması gerekir. Uygunluk ile ilgili testlerden geçirildikten sonra yapıştırma tekniği kullanılarak döşenir. Farklı bir bölgede test edilip kontrolü yapıldıktan sonra asıl zemine geçilir.

Uygulamadan istenilen verimin elde edilmesi için bütün teknik şartların sağlanması şarttır. Zemin ses yalıtım işlemlerinin profesyonel firmalar tarafından yapılması gerekir. Profesyonel firmalar, kullandıkları malzemeler ve uygulamadaki kalitesiyle farklılıklarını ortaya koyarlar.

Hava boşluklarından, darbelerin ortaya çıkardığı titreşimden kaynaklanan gürültü, parke altı ses yalıtımı ile izole edilir. Ses yalıtımı sağlamasının yanı sıra ısı yalıtımını da destekler. Kamusal alanlarının inşasında ses izolasyon malzemeleri sıklıkla kullanılır. Yoğun kullanıma sahip olması nedeniyle ses izolasyonu gereklilik arz eder. Spor salonlarında, okullarda, evlerde ve birçok yaşam alanının zeminlerinde uygulanır. Ses yalıtım ürünlerini vazgeçilmez kılan özellikler vardır. Kısaca;

  • Basıncı emmesi; Spor salonlarında kullanılan spor aletleri yere düşünce çok kötü bir ses çıkarır. Bunu engellemek için basınç emme özelliği de bulunan izolasyon ürünleri uygulanır.
  • Yanmaz özelliğinin olması; Hemen alev almaması ürünleri cazip kılar.
  • Topuk ve ayaktan çıkan sesleri önlemesi

Parke Altı Zemin Ses İzolasyonu 0216 471 47 57

Aktif olarak kullanılan mekanlara da uygulanabilir. Alt kat komşunuzun konuşma seslerinden ve televizyon gibi aletlerinden çıkan gürültüden rahatsızsanız ürünü zemininize döşetebilirsiniz. Parke altı ses yalıtımı fiyatları kalınlığına, uygulanan alanın büyüklüğüne ve malzeme çeşidine göre değişir.

Binalarda, çok sayıda dairelerin olduğu yapılarda yaşamanın bazı olumsuzlukları vardır. Duvarların sesi ve gürültüyü geçirmesi yaşanan olumsuzlukların temelini oluşturur. Komşu çocuklarının seslerini, aile içi kavgalarını duymak hiç hoş bir durum değildir. Aynı zamanda sizin kullandığınız terlik veya ayakkabı sesinin alt kat komşunuzu rahatsız etmesi de doğru değildir. Parke altı ses yalıtımı uygulamaları ile sıkıntılı durumlardan kurtulabilirsiniz.

Hazır ve kullanılan dairelerin zeminlerine de ses yalıtımı yapılabilir. Parke altına yapılacak olan yalıtım için uygulama seçenekleri bulunuyor. Alternatifler ürün çeşidine ve maliyetine göre çeşitlenir. Seçenekler şunlardır;

  1. Seçenek; Sökülen parkelerin altına, betonun üzerine 5 mm akustik şilte ile 3 mm EPDM yalıtım bariyeri döşenir. Şilte ve bariyer döşendikten sonra parkeler döşenerek uygulama bitirilir. Uygulama bu şekilde yapıldığında gürültüde 30 db azalma olur.
  2. En fazla önerilen seçenek; Betonun üzerine 1. seçenekteki uygulamaya ilave 4 mm’lik ses yalıtım membranı döşenir. Sökülen parkeler döşendikten sonra meydana gelen seslerde 40 db azalma olacaktır.
  3. Profesyonel yüzey zemin seçeneği; Profesyonel bir uygulamadır. Normal dairelerde kot farkı oluşacağından uygulanmaz. Uygulandığı alanlar; mekanik odalar, stüdyolar, TV stüdyoları, server odaları, prova kayıt mekanlarıdır. Bu alanlarda çok yüksek ses oluştuğundan daha profesyonel uygulamaya ihtiyaç duyulur. Üçüncü seçeneği oluşturan parke altı ses yalıtımı gürültüde ortalama 65 ila 70 dbizolasyon sağlayacaktır.

Call Now Button